Žuta mrlja ili makula je centar vida. Nalazi se na očnom dnu i omogućava nam da imamo potpuno jasan vid. Iako je promera svega 5,5mm u njoj se nalaze milioni receptornih ćelija. Svako oštećenje žute mrlje dovodi do problema sa vidom. U savremenom dobu su bolesti žute mrlje veoma česte.
Produžetkom životnog doba ispoljavaju se degenerativne promene u žutoj mrlji, a moderan način života sve češće dovodi do ispoljavanja hroničnih bolesti kao što je dijabetes koji može izazvati oštećenje makule.
Senilna degeneracija žute mrlje – AMD
SENILNA DEGENERACIJA ŽUTE MRLJE je vodeći uzrok slepila u svetu. Nastaje usled degenerativnih promena. Pacijent primećuje oštećenje vida i najčešće tamnu mrlju u centralnom delu vidnog polja. Moderna medicina omogućava lečenje i usporavanje ovih degenerativnih procesa primenom anti VGF injekcija.
Anti VGF injekcije se primenjuju i kod bolesti i oštećenja žute mrlje koje su posledica dijabetesa i drugih vaskularnih oštećenja.
Ruptura makule
Ruptura makule je pukotina centra vida. Može biti pukotina cele debljine ili parcijalna. Najčešče nastaje kao posledica degenerativnih promena u procesu starenja. Uglavnom se javlja na jednom oku. Ovo oboljenje može proći kroz nekoliko stadijuma, odnosno veličina rascepa se vremenom povećava.
Pacijent se najčešće žali da ima mrlju u centralnom delu vidnog polja.
Epiretinalna membrane
EPIRETINALNA MEMBRANA je tanka membranica koja se formira ispred centra vida u dubini oka. Vremenom ova tanka membranica može zadebljati i formirati ožiljno tkivo koje vuče centar vida i dovodi do njegovih strukturnih promena.
Najčešći simptom ovog oboljenja je krivljenje slike i zamućenje vida u centralnom delu vidnog polja.
Dijagnostika
Detaljnim oftalmološkim pregledom sa širenjem zenica na očnom dnu se mogu dijagnostikovati ruptura makule i epiretinalna membrana. Više podataka o strukturi i dubini promena dobijamo snimanjem očnog dna OCT-om.
Lečenje
Ove promene se leče isključivo operativnim zahvatom. Vitrektomija je operativni zahvat koji se izvodi kroz veoma male otvore na oku i ne šiju se. Cilj je doći na zadnji deo oka i u potpunosti ukloniti novonastalu membranu koja smeta jasnom vidu. Procedura je minimalno invazivana, izvodi se u lokalnoj anesteziji i oporavak je veoma kratak. Za par dana se pacijent može vratiti svakodnevnim aktivnostima.